Poděbradské metro

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poděbradské metro, dříve také známé jako podzemka, je koncept uložený v nedobytném trezoru městského úřadu v Poděbradech.

Původní projekt krále Jiřího na pozdějším zobrazení. Červenými křížky jsou značena místa, kde se dělníci prokopali na podzemní vodu, šrafováním pak vodní plochy vzniklé v rámci stavby.

Projekt JZP, Poděbradská podzemka[editovat | editovat zdroj]

Slavný rodák, známý jako JZP, husitský král, König George nebo pod přezdívkou Zpoděbrad, o němž se bezpečně ani neví, jestli se narodil v Poděbradech nebo v Kunštátě, jedl dobře a často. Pro své potřeby nechal pod svým hradem na Poděbradech městečko s dobrými hospodami zbudovati. Měl rád lid, prostý, bez té omáčky aristokratů, pyšných podle způsobu upečených pávů. A protože byl Jiřík líný chodit, rozhodl se z jeho milosti zbudovati stálou linku na venkov svého panství, aby se sám mohl přesvědčovat o dobrotě poddaných svých.

Dostavníky však nedělali husitskému králi dobře, často v nich musel jezdit v noci, aby jej prostý lid neodhalil. A král navíc neměl po nocích času - celé období tmy totiž trávil, strávil hostinami. Proto se on, král, jednoho večera po dobré husičce na sádle, rozhodl provésti kroky vskutku futuristické. Zavolalati si dal rytíře Palečka, spolu s ním se rozhodli podzemní silnici zbudovati.

Zatímco Paleček navrhoval, aby se stanice dostavníků jmenovaly podle takových legrací (pro jeho Veličenstvo, samozřejmě), jako třeba Obsazení Prahy bez boje, Kapitulace vzpurného Tábora bez boje nebo Zatčení Matyáše Korvína na bitevním poli[1], král měl o všem jasno. „ Mám ten oumysl zbudovati zde na Blatech dráhu připomínající kroky mého utěšeně pohřebeného mládí a histórie husitské. První stanice zde hned pod hradem - Georgestadt, tak se bude jmenovat. Další jisto U chcíplého Pohrobka, třetí bude Pošlého Zigmunda, lišky ryšavé. A pak už budou následovat jen takové zákusky. Jana Šišky s mákem, Dozlatova upečeného Husa, Jeronýma praženého, Nadívaného Mikuláše z Husy, Rozlítaného Hynka Ptáčka, Jana potápky Roháče na šípkové...“

Přední architekt dopravní sítě, která měla předběhnout dobu o 400, v Čechách dokonce o 500 let a na Slovensku o celá tisíciletí, byl jest povolán z Lesní stráňky, nikoliv z Vlach. Projekt spolu se Zajícem z Hazmburka a kameníkem Ježkem vypracovati dal.

Stavba Poděbradské rybniční soustavy[editovat | editovat zdroj]

Realizace linky Podiebradské podzemky, po níž by král mohl nepoznán vyhledávat poddané i ve dne a přitom kryt rouškou tmoucí, se zadati dala havířům z Kutenberku. Mistr architekt však nedohlídal, že mezi havíři jsou i přestrojení členové sekty Myšionářské. Ta, havěť zrádná, německá, se zavázala za úplatu vyhubiti krysy vesničanům blatenským. Nebylo tedy divu, když se jednoho dne hned na několika místech prokopali dělníci na podzemní vodu. Následující hodinu zaplavila nížinu na Blatech a přilehlé ďolíky rybniční soustava o rozloze vskutku nevídané. Na dně obrovského rybníku Blato kromě vyhynulých polabských krysáků skončilo nedopatřením i nevolnictvo panství poděbradského. Jeho milost se to právě dozvěděti ráčila v Prágu u oběda a v tu ránu ji tato událost strašně zasáhla. Už nikdy, nikdy nebude moci si vychutnávat pohled na svůj zamilovaný dobrý lid poděbradský!

Ačkoliv pozdější prameny jistě psali o pravém oumyslu JZP vybudovat soustavu hned od začátku, bylo to jen šelmovské mlžení. Diplomacie Lva z Rožmitálu, vrátivšího se z neúspěšné diplomatické cesty s cílem založení Evropské unie (Tento počinek téže předběhl dobu o celou půlku tisíciletí, avšak milý Lev neulovil pro tuto myšlenku ani jednoho panovníka), nemohla připustit další politický neúspěch a tak milý Lev se vrhnul vymysliti historku, v níž se král rozhodl nikoliv metro, ale páchnoucí louži zbudovati dal.

Smrt přivodila Jeho Milosti zpráva o utonutí jeho dobrých poddaných z Blat, které by sám pro samou křesťanskou lásku snědl.

Dohra u Havířského kostelíčku[editovat | editovat zdroj]

Jakmile se z Blat stala louže, začali havíři z Kutenberku protestovat. Nikdo jim totiž nezaplatil, co už nežil král a nedbal o dobré obhospodařování svých poddaných. Architekt se raději někde zaryl a příštích 500 let o něm nikdo neslyšel, až do doby, kdy z něj média ČSSR udělali celosvětovou celebritu. Paleček neměl, co by dělníkům dal; počítal po smrti svého krále výplatu rytířskou na prstech. Lev by je býval zase roztrhal. Zadání sprasili! Místo metra smrduté jezero, znehodnotili na míle orné půdy. Jediný, kdo s havíři v jednání se dal, poděbradský hejtman Kamenický. Navlékl vše jako stávku. S čeládkou hornickou krátký proces udělati dal.

Dodnes v Poděbradech kostelík Havířský nachází se. Tam, prvního metra stavebníci, setnuti odpočívají.[2]

Druhý projekt byl o trochu zdařilejší, avšak nesl ovoce docela jiné

Projekt Poděbradka[editovat | editovat zdroj]

Tento projekt na vlastní metro vznikl v jedné z hospod pod zámkem. Autorem není nikdo jiný než Jára Cimmrman.

Totiž, seběhlo se to takhle. Cimmrman se právě vracel z olympijských her v Paříži (1900), na kterých mimo jiné uvedl do provozu jako čestný host pařížské metro. [3]Za zmínku stojí fakt, že právě při odjezdu z metropole vymyslel disciplínu známou jako Chytat nárazník vlaku. Cimmrman poté sjezdil celé Čechy a vyučoval tento sport mezi turisty a výletníky. Pak se dokonce dostal i do Poděbrad a hned se dal s místními do řeči, považujíc je za lidi z KČT.

Cimmrman: Tak vy máte vlak! Naučil bych vás sport Chytat nárazník vlaku. Chodíte často do přírody, na výlety, jezdíte někam daleko?

Občan: Moc ne. Na cestování do ciziny, třeba do Chlumecký obory, na to jsme moc chudí. Navíc by nás asi s těm suvenýry, co si tak rádi odvážíme, nepustili do vlaku. A tady má kníže pán každý les oplocenej a přísně hlídanej, milej pane, on je strašnej lakomec.

Cimmrman: Ale to se dá skvěle vyřešit. Pořiďte si metro!

Občan: Co to je? Nějaký střelivo na vrchnostpány?

Cimmrman: Metro, totiž to je podzemní vlak. Dá se s ním project pod celým městem, aniž by o vás knížepán jen okem zavadil. A když si dáte zastávku pod ten oplocenej hájek a vykopete tajně schody na povrch, můžete se v něm procházet, aniž byste ryskoval, že vás u brány zastřelí nějakej myslivec. A když vám metro ujede, nevadí, můžete se naučit Chytat nárazník vlaku...

Občan nechodil do Klubu českých turistů, ale to vůbec nevadilo, aby s Cimmrmanem nenaplánovali trasu z obory do knížepanské bažantnice, samozřejmě přes sklep hospody, v níž se projektování odehrávalo.

Jakmile práce skončili, nějakým záhadným způsobem se v knížecích lesích začala ztrácet zvěřina, ačkoliv ploty zůstaly neporušeny.

Odveta knížete pána[editovat | editovat zdroj]

Jakmile se Cimmrman dovtípil, že nepomáhal ani KČT ani sportovnímu spolku pro chytání nárazníku vlaku, ale velmistrovi pytláckého sdružení Poděbrady, šel si hned stěžovat na Zámek. Úřednictvo jej okamžitě vyhodilo, ostatně jako zeměměřiče Ká, který tam šel hledat práci. Oba dva, na ulici pod zámkem, naštěstí potkali proutníka Karla Bülowa. Ten zeměměřičovi doporučil Frídu z panského hostince, přes níž se snad mohli oba dva dostat na Zámek Poděbrady.[4] Cimmrman mu na oplátku poradil změnit zaměstnání na proutkaře, pro knížete podzemní vodu vyhledat a okamžitě s ní vyplavit pytlácké metro, zvané Poděbradka.

Bülow, jak byl schopný proutník, ukázal se i jako plodný proutkař. Nejen, že se mu povedlo vyplavit poděbradské metro, dokonce objevil i léčivé prameny minerální vody a zahájil rozkvět lázeňského města. Blahodárný zdroj pojmenoval podle původního názvu metra, Poděbradka.[5] Utopení pytláci dosud hnijí někde v hlubinách zavodněných tunelů pod městem, poněvadž se dostatečně necvičili v disciplíně Chytat nárazník vlaku. Znáte ten pocit, když vám ujede poslední vlak, ne?

Ani po dvojím neúspěchu to Poděbrady nevzdají!

Projekt Metro Poděbrady[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu tisíciletí byla v Poděbradech zaznamenána zvýšená kriminalita. Fiktivní radní do volebního boje šel s heslem: Neřest v Poděbradech smetu z povrchu zemského! A opravdu věděl, jak to udělat.

Alternativa pro metro se rýsuje, nejsou však poděbradské ulice příliš úzké pro takou inovaci?

Tenhel cápek, borec, nebo zkrátka kámo (oslovení vůl už se nepoužívá, kolik lidí v naší republice prodělalo kastraci? Snad jedině kníže pán Jaromír, kterého oslepili, vykleštili a dokonce na hajzlíku kopím probodli,[6] zlatý splachovací záchod!), prostě tento svatý muž pocházel z Prague D.S. A kdo je z hlavního města, ví, že veškerá kriminalita dýchá v análech pražského metra, nikoli na povrchu. Bohužel se brzy přišlo na to, kolik by taková stavba nového metra a ochrana cestujících v něm EU (Společnost následovníků JZP, neplést s JZD) stála a dotace byla zastavena.

O dvacet let později začali investoři investovat do rozvoje města tolik, že způsob nějaké formy MHD v Poděbradech bude opravdu potřeba vyřešit. V Nové Koutecká čtvrťi, na Poděbradských „zahradách“, stovky lidí přibývají do tohoto poklidného městečka a nevíme, nevíme, do kdy jejich nápor Poděbrady zvládnou.

Tramvaje[editovat | editovat zdroj]

Odborník na MHD, architekt původního projektu metra JPZ, který se mimo jiné vytuneloval z Lesní stráňky až do Chorvatska, se domnívá, že metro je jediným možným řešením poděbradského konceptu. Asi už se těší, až mu zadají tunelovat další podnik.

Krtek v Československu a ve světě

Reference:

  1. Kolektiv autorů. Jiří z Poděbrad [online]. Wikipedie, 11. 3. 2024 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_z_Pod%C4%9Bbrad
  2. Kolektiv autorů. Vzpoura kutnohorských havířů (1496) [online]. Wikipedie, 5. 1. 2024 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzpoura_kutnohorsk%C3%BDch_hav%C3%AD%C5%99%C5%AF_(1496)
  3. Kolektiv autorů. Světová výstava 1900 [online]. Wikipedie, 30. 3. 2024 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%BDstava_1900
  4. Kafka, Franz. Zámek. Odeon, 1989 [cit. 2024-3-30].
  5. Kolektiv autorů. Poděbrady [online]. Wikipedie, 23. 3. 2024 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pod%C4%9Bbrady
  6. Kolektiv autorů. Jaromír 23. 3. 2024 (kníže) [online]. Wikipedie, 31. srpna 2023 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/Jarom%C3%ADr_(kn%C3%AD%C5%BEe)