Abakus
Abakus, česky nepřesně počítadlo, je nejefektivnější počítač historie, který je tak dokonalý, že vše ostatní jsou jen pouhé náhražky a napodobeniny.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Abakus vznikl v Mezopotámii 4. dubna krátce po poledni někdy na přelomu 4. a 3. tisíciletí před Kristem[1]. Narozdíl od současných binárních počítačů zpracovával data v dekadické soustavě, jedná se tedy o dekadentní počítací stroj. Desítková soustava byla vybrána záměrně, protože tehdejší Mezopotámisté měli deset prstů na rukou a záložní sadu stejného počtu na nohou a z neznámých důvodů rádi počítali po desítkách. O moderní hexagesimální šedesátkové soustavě neměli ani šajna a tak jim zůstala utajena krása kop, velekop, tuctů a veletuctů, dokud na ni na počátku 3. tisíciletí sami nepřišli.
Díky dvojité sadě indikátorů byli, čistě teoreticky, schopni počítat dvě matematické úlohy najednou a tudíž provovovat multitasking, ale nečinili tak. Prstce, tedy prsty na nohou, sloužily jako paměťové registry - s výjimkou palce pravé nohy, ten byl obvykle nefukční, protože Mezopotámské ženy rády přestavovaly nábytek a mužové se v novém bytě potmě neorientovali. Mezopotámci byli ovšem velmi zdatní matematici a abakus, který počítal za ně, je toho důkazem.
Abakus se primárně používal pro výpočet daní, odvodů a poplatků a obsluha abakusu měla ve společnosti zvláštní postavení. Dá se říci, že prakticky definovala celou kastu abakustů, česky výpočetníků. Výpočetníci byli ve společnosti velmi vážení a lidé jim projevovali úctu zejména tím, že se před nimi schovávali a když už nedokázali utéct, snažili se jim dávat drobné dárky zdarma. Tato lidová tradice se dodnes pěstuje na úřadech a darům se říká všimné.
Abakus je dodnes na špici zejména v ekologickém výpočetnictví, neboť je naprosto bezemisní a splňuje tak s přehledem normu EURO 6 a proto jej můžete dovézt a provozovat i v Chráněných krajinných oblastech a centrech velkých měst. Abakus je poháněn sluneční energií a pažemi obsluhy.
Popis stroje[editovat | editovat zdroj]
Verze 1.0
Abakus verze 1.0 byl dokonalý již při svém vynalezení a nebylo na něm tedy co vylepšovat. Skládal se ze dvou dřevěných tyček, na které byly kolmo připevněny dřevěné placaté stojánky prkénkovitého tvaru. Mezi svislými tyčkami bylo umístěno 10 kovových drátků, na které šikovné dětské prsty[2] v předstihu navlékly po deseti hliněných kuličkách. Kuličky se po drátku mohly pohybovat tam i zpět, což bylo výhodné. Jak bystrý čtenář tuší, na deseti drátcích tak bylo možno pohybovati celou stovkou kuliček, což je hodně kuliček.
Zmiňovaná verze pracovala na monochromatické škále světle hnědá až tmavě hnědá[3], což přinášelo několik výhod. Zaprvé se abakus, jakožto rozměrný přístroj, mnohem lépe integroval do domácností a oko pozorovatele neodváděl od vkusných deček a paličkovaných závěsů, se kterými si paní domu dala tolik práce. Druhak poté poskytovala při práci se strojem tolik uklidňující vjem zejména pro plaché introverty, kteří beztak celý den koukali do země.
Verze 1.1
Velmi populární verze 1.1 byl velmi lehkým upgradem původního stroje, aby se zvýšila mobilita. Geniální počin spočíval v odstranění stojánků prkénkovitého tvaru a připevnění dvou heliem naplněných balónků. Sálový abakus se tak rázem dal mnohem snadněji přemísťovat po úřadě a brát s sebou třeba na rodinné výlety na Kokořín, když si člověk chtěl jen tak započítat pro radost. Očití svědci Helenka Vondráčková a Keith Richards shodně potvrzují, že tato verze byla oblíbena zejména pubescenty, kteří nad ním trávili spoustu času.
Verze 2.0
Verze 2.0 byla ovšem totální přelom. Stejně tak, jako obdobný vývoj prodělala televize a změnila tak navždy zážitek z domácích večerů, i abakus přešel od monochromatického zobrazování k barevnému. Aplikací pigmentů bylo možné práci gamifikovat a přesunování kuliček za pomocí dvoumetrových bidel se tak stala vyhledávanou zábavou. Výrobci se předháněli v pestrosti kuliček, až z toho nejden výpočetník dostal psotník či epileptický záchvat.
Tato verze se vyrábí dodnes. Jedná se o verzí finální a nedá se předpokládat, že by v budoucnu došlo k dalšímu upgradu.
Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]
- Používání abakusu je na ústupu zejména v Čechách kvůli neutěšené finanční situaci domácností. Sociálně slabší Čechové počítají buď na prstech, nebo, v případě Ústeckého kraje na injekčních jehlách.
- Naopak v zemích koruny Moravské je abakus na vzestupu. Souvisí to s tím, jak mají Moravané potřebu přepočítávat sudy s patoky, které vozí jako velmi kvalitní vína do Prahe.
- Do Slezska abakus ještě nepronikl. Čeká se, až místní pochopí alespoň dopravní značky.
- Neověřené[zdroj?] informace tvrdí, že by abakus mohl být v budoucnosti nahrazet jakousi kalkulačkou. Tuto zprávu není možné nezávisle ověřit.
Počítače: Abakus • Acer • Apple • Barbie PC • CMEU • Dell • Detektor lži • Elektronika 666 • HP • Intel • Klapkobřinkostroj • Lenovo • Nový Jeruzalém • Računik-R • Turingův stroj • Ural 2 |