Uživatel:Venda t

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Santa Claus[edit | edit source]

Santa Claus, známý též, jako svatý Mikuláš, Otec Vánoc nebo jednoduše Santa, je legendární osoba, která v mnoha zemích dává dárky všem hodným dětem. Santa Clause nevymyslela Coca Cola, ale do USA ho přivedli Holanďané před více než 300 lety. Ještě když se fousatý chlapík jmenoval Sinterklaas a připomínal našeho Mikuláše, chodil v zeleném obleku a blíže měl k námořníkovi.

Vznik a Historie[edit | edit source]

Santa Claus

Postavu fousatého mužíka známého jako Sinterklaas přivezli do USA Holanďané již v 17.století. Symbolem Vánoc se stal až po roce 1809, kdy ho spisovatel Washington Irving ve své knize History of New York poameričtil na Santa Clause. Na prvních kresbách připomínal tlustého holandského námořníka s dýmkou v zeleném kabátu.

V polovině 19. století Santa Claus více pronikal do společnosti a stával se z něj hlavní symbol Vánoc. Do červeného kabátu Santa Clause oblékl v roce 1863 ilustrátor Thomas Nast, zároveň jako první za jeho domov označil severní pól.

Ve 20. století se Santa Claus znal známý po celém světě, čemuž výrazně pomohly vánoční reklamy Coca Coly. Jeden z mýtů přímo říká, že Santa Clause vymyslela Coca Cola. To není pravda. Pouze pomohla rozšířit povědomí o něm.

Ježíšek VS. Santa Claus[edit | edit source]

V Česku na Slovensku a Horním Slezsku i v Německu práci vykonává Ježíšek. V dalších zemích má podobnou roli např. Děda Mráz (Rusko), Joulupukki (Finsko) nebo Père Noël (francouzsky "otec Vánoce"), Jultomten (Švédsko), Julenissen (Norsko). Santa Claus je dominantní hlavně v USA a v Kanadě, ale postupně se dostává i do Evropy.

Zajímavosti[edit | edit source]

Děda Mráz
Děda Mráz

1. Ve Spojených státech amerických se zhruba 20 000 lidí živí hraním Santa Clausů. V obchodních domech si povídají s dětmi a před Vánoci absolvují intenzivní školení, s radami jak se chovat nebo jak si udržet dobrou náladu.

2. Santa Claus se narodil v roce 270 našeho letopočtu. Naživu a ve skvělé kondici ho udržuje kouzlo Vánoc.

3. Santa Claus žije na severním pólu se skřítky a s paní Clausovou, její křestní jméno je nejspíše Martha.

4. V KanaděSanta Claus svůj vlastní poštovní směrovací kód H0H 0H0. Pošťáci na některé dopisy dětí odpovídají.

5. V USA a v Kanadě se jmenuje Santa Claus, v Anglii Father Christmas a v Německu Christkind.

Kde, Kdo nosí dárky ?[edit | edit source]

Země Kdo nosí dárky?
Česká Republika Jěžíšek
Finsko Joulupukki
Francie Père Noël
Rusko Děda Mráz
USA Santa Claus
Kanada Santa Claus
Anglie Father Christmas
Německo Christkind


Santa Claus
Vánoce Balení dárků - Obžerství - Tři králové - Koledy - Kommerzman - Saně SS-606 - Satan Klaus - Vánoce - Vánočková architektura - Vánoční skřítek Gorazd
Savci Brutopýr - Buenožrout - Chrochták ušatý - Gorila - Gumýdci - Homo exitus - Kavárenský povaleč - Krav maga - Kráva - Krávodlak - Kňůň nevyfotitelný - Medvědí sršeň - Metalopitékus - Mončičák - Mořské prasátko - Mýval - Netopír vznětlivý - Pandouk - Pěstování hybridů - Rosomák - Sandokan - Savci - Slon luční - Slon městský - Tibetský hroch - Tuleň psí - Vakorak - Šprt školní
Rusko
Putin Gas King.jpg
BAMDegenerátorEurasijská unieKachna PičurinovaKalašnikovKGBKostěj NesmrtelnýKrámyKVGLoupač brambor typu 3xMachačkalaNovovodovodojeOvečkinova konstantaPotěmkiniumPrdelskPutin z bažinRudá ArmádaRus domácíRuskoSarah PalinSovětsko-sadistánská krizeSovětský svaz - T-72VodkaVodkovodVosa sibiřskáZimní válkaNovoperdelkinskotěrkenskaněvskoje-NevyslovitelnojeКарловы Вары
USA Američani - Baseball - Bitva u Little Big Hornu - George W. Bush - CIA - Bill Clinton - Disney - Donald Trump - Gotham - Guantánamo - K.I.S.S. - Komunistická strana Floridy - Kovboj - Ku Klux Klan - Šárka Lokotková - Materialismus - My Chemical Romance - New York - Barack Obama - Oblast 51 - Panenské ostrovy - Spojené státy afroamerické - Spojené státy americké - Studijní pobyt - Texas - US Army - Velký bílý otec ve Washingtonu - Vesmírné silnice - Vyhubení Indiánů - Zimním spánkem proti obezitě - Ztraceni - Česko-americká válka - Necyklopedie:Žumpa/Plán USA na dobytí světa