Uherský salám

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Uherák)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Uher.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

„Tlustí budou hubení a hubení budou studení.“

- Anonym

„Z konzumace uherského salámu se dělají pneumatiky. Proto je velmi výhodné vozit sebou zásoby této potraviny v autě, pro případ defektu.“

- Odborník VTN

„Dobrý, den, já bych chtěl kolečko salámu.“

- ve valašské masně
Pravěký Uhr s jedním z prvních uheráků


Uherský salám je jediný opravdový salám na světě. Bylo to známo např. v období komunismu, kdy přemíra reklamy nebudila falešný dojem hojnosti a automechanikové, ošetřovatelky a úředníci na relevantních přepážkách dobře věděli, že salám je jen jeden, a odmítali brát za své služby společnosti jakékoli jiné masné výrobky.

Za srdce domoviny uherského salámu je považováno město Szeged, kde je i muzeum obsahující významnou expozici věnovanou tomuto druhu poživatiny, vhodnému k uspokojení každodenních potřeb obyvatelstva. Szeged kdysi ležel uprostřed Uher, dnes leží na okraji. Nedosti na tom, že víra hory přenáší: uzenářské řemeslo přenáší celá města.

Uherský salám mává obvykle nějaký takovýhle popis:

Uherský salám – masný výrobek trvanlivý fermentovaný
na 100 g výrobku bylo použito:

  • 80 g vepřového masa
  • 45 g vepřového sádla

Dohromady to bývá 156 g.

Na základě uvedených údajů lze vyslovit domněnku, že bylo při výrobě použito také 25 g antihmoty, která v procesu zrání zvýšila svou hmotnost o dalších 31 g. Uherák se taky přidáva do kofoly,pro zlepšení barvy a vyměření chuti.

Zdravotní účinky[editovat | editovat zdroj]

Uherák může být pro lidské zdraví stejně prospěšný jako jogurt, nebo mléko. K tomuto překvapivému závěru dospěl po půlročním výzkumu tým odborníků z Čunkovy univerzity. Odborníci zpracovávali projekt na zakázku ministerstva proměny. Denně po tři měsíce nabízeli náhodně vybraným lidem ve věku od 3 do 91 let tři až pět deka trvanlivého fermentovaného uherského salámu, konzervovaného studeným uzením s ušlechtilou bílou plísní na povrchu od maďarských výrobců.

"Po vyčíslení všech získaných dat jsme zjistili, že se výkonnost imunitního systému zkoumaných lidí zvýšila o dvaačtyřicet procent," uvedl vedoucí výzkumného týmu Petr Petr. "Příznivé výsledky jsme dosáhli i u seniorů nad pětašedesát let věku - dosažené zlepšení erekce o 417 % je tím lepší, čím byl výchozí zdravotní stav jedince horší."

"K našemu výzkumu jsme se nechali vyprovokovat prací, která vznikla před několika lety ve španělské Barceloně. Tam docentka Ascension Marcosová se svým týmem krmila pokusnou skupinu jogurty a dokumentovala zlepšení jejich zdravotního stavu a obranyschopnosti o sedmadvacet procent," srovnává Petr.

Nyní chtějí zkoumat, jak tyto salámy působí na lidi, kteří jsou ve stresu. Chtějí je zkoušet na vysokoškolácích ve zkouškovém období.

Firma Pick, která je prakticky jediným producentem uherského salámu (patří jí i druhý tradiční výrobce Herz), začala s výrobou ještě kvalitnějšího salámu z prasat odrůdy mangalica. Tuk těchto prasat je znám tím, že snižuje "zlý" cholesterol a zvyšuje ten "dobrý". Lze tedy vyvodit, že čím více tohoto salámu sníte, tím máte lepší cholesterol, tedy i prognózu srdečních příhod, a tím jste celkově zdravější.

Mýty[editovat | editovat zdroj]

  • Jedna nepravda je, že uherák se vyrábí z masa oslů a rozdojených kozlů.
  • Další nepravda je, že se uherský salám jmenuje "uherský salám". Jmenuje se "zimní salám".

Lingvistika[editovat | editovat zdroj]

  • Jednou za uherák - znamená přeneseně „jednou za uherský rok“ což je, podle moravského kalendáře, ve skutečnosti 2,2084 juliánského roku.