Kryštof Kolumbus
Tento článek nemá nic společného s článkem Kristus Kolumbus. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Kryštof Kolumbus (1451 – 20. května 1506) byl americký (nejspíše mexický) dobrodruh, mořeplavec, objevitel Španělska a mimojiné podvodník.
Raný život[editovat | editovat zdroj]
Kolumbus patřil ke kmenu Apeninů, kteří měli dobrodružnou povahu a nebáli se moře. Sám Kolumbus objevil Bahamy, kam doplaval při jednom výletu, který si v době volna udělal. Mořeplavectví mu zůstalo do konce jeho života.
Objevy[editovat | editovat zdroj]
Se svými druhy přivezl mezi španělské domorodce brambory, konopí, zlato, konopný provaz, mexikánčtinu a olivový olej, což tam pralevně vyměnil za koně, zbraně, léky a saně, jedy, medy a ledy. Domorodci jej zprvu považovali za boha vola, ale když jim pustil pravou venezuelskou telenovelu, zbystřili a spoustu z nich se nechalo najmout na zvukosluchaře, kteří mezitím v Jižní Americe téměř vyhynuli.
Nová vlna přistěhovalců v Kolumbově domovině tam pak založila dynastii Bušovců a po Kryštofovi pojmenovali distrikt, univerzitu v Novém Amsterdamu, raketoplán a nejdůležitější stát na kontinentu (alespoň co se vývozu konopí týče). Na sklonku života objevil rovněž Itálii kde se usadil a získal státní občanství.
Praprasynovec Kryštofa Kolumba Jarin Pepan Koulemabijec se považuje za vynálezce zkratky.
Přečtěte si také[editovat | editovat zdroj]
Související informace obsahuje Regál Historie© |