Moravský jazyk

From Necyklopedie
(Redirected from Moravština)
Jump to navigation Jump to search

„Počeštěnec horší Cajzla“

- prebambule ústavy Velké Moravy

„Moravané, ačkoli českým jazykem mluví, však ne tak pěkně a slušně vyříkají slov někteří. Jako sedláci prostí, zvláště na Hané, velmi ústa otvírají, a naberouce některé litery hlaholu plná ústa, jaks nezpůsobně mluví…“

- Jan Blahoslav


Moravský jazyk (Moravština) je definován tak, že nemá nic společného s češtinou. Pokud se v češtině vyskytují slova, gramatická pravidla nebo ustálená spojení, která se vyskytují v moravštině, pak je to pouze proto, že je Češi sprostě ukradli Moravanům. Z moravštiny se vyvinul také úřední jazyk Bohemie bohemština, ale Bémáci tvrděj', že to bylo navopak.

První pravidlo moravštiny říká: Pokud by podle platných pravidel Moravštiny bylo možno vytvořit libovolnou gramatickou konstrukci, která se vyskytuje v češtině, pak je takovýto tvar v moravštině zakázán.

Slovníček základních výrazů[edit | edit source]

Sakriš

riš

Antimoravan
viz Čechista
Cajzl
v Moravštině Bible Kralické satan či zplozenec pekla, dnes přeneseně obyvatel Práglu (Prahy). V moderní moravštině též prahajzl.
Čech
V Moravštině Bible kralické je tak nazýván Pilát Pontský; dnes okupant, zločinec, násilník, smilník, sodomita, opilec, zvrhlík, zloděj, zlý člověk, uchvatitel a satrapa. V podstatě dceronymum předchozího slova.
Čecháček
viz Čech, srovnej též moraváček.
Čechista
obzvláště zlý Čech (antimoravan), který odmítá posvátnou ideu Svobodné Moravy; též příslušník BIS.
Mabeceda
je moravská abeceda, která se od české abecedy liší tím, že písmeno m je v ní na prvním místě a č je úplně poslední až po ž. Radikální větev moravských lingvistů dokonce požaduje úplné odstranění písmene č z moravštiny a jeho nahrazení moravsky libozvučným š. Také je podán návrh, aby se vždy musela písmena č a c psát malá, i na zaátíh vět.
Mluno
je spisovný výraz pro nemoravské slovo elektřina.
Moraváček
je uměle vytvořené hovno, které omylem stvořili moravští jazykoví brusiči při grupáči s bohemistama. Slovo moraváček vzniklo chybným překladem staromoravské nadávky čecháček, které shrnuje všechny negativní rysy opovrženíhodného českého pronároda. Přestože bylo slovo moraváček v Moravistánu okamžitě úředně zakázáno, zapustilo své temné a otrávené kořeny mezi zlolajnými Čechy, zpět na Moravu je pak zavlekly pražmorandy a jejich příbuzní.
Morče
politicky korektní jednoslovné označení společného státu Moravanů a Čechů.
Morgoš
základní moravská měnová jednotka, odtud též finančník (Moravan, který se živí poradenstvím a finančními operacemi s morgoši)
Pícha
viz Záhyb.
Pražmoranda
moravská nevěsta provdaná do Prahy (více viz Radikální Moravané, Aktivní revoluční odboj).
Počeštěnec
renegát, odpadlík, zrádce. Moravan, který se odrodil moravskému národu a stal se Čechem. V moravštině Bible Kralické je slovem počeštěnec označován Jidáš.
Prágl
v moravštině Bible Kralické se používá pro souhrnné označení Sodomy a Gomory. Sídlo všech neřestí, odkud se šíří mor, svrab a obecná čeština.
Prahajzl
viz Cajzl
Světobrnný
přídavné jméno označující události, osoby a činy, které svým dopadem přesahují hranice Moravistánu a jsou významem srovnatelné se samotnou metropopolí Brno (v starší literatuře se též nekdy používá výraz světoborný)
Štatl
v moravštině Bible Kralické to bylo jméno Jeruzaléma, města Vykupitelova. Dnes hlavní město Moravstánu Brno, kde se zrodila smělá myšlenka obnovy Tisícileté říše Moravské, která inspirovala D.W.Griffitha k natočení filmu Zrození národa.
Záhyb
viz Pícha.

Moravské názvy měsíců (dle e-zinu Moravské listy)[edit | edit source]

Moravsky Česky
leden leden
sněžen (sňežen) únor
březen březen
duben duben
květen květen
červen červen
lipen červenec
srpen srpen
jesen září
říjen říjen
listen listopad
studen prosinec
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Moravský jazyk na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Lengua2.jpg Jazyky

angličtinaarabštinaarumunštinaC++cvikovštinačeštinaČeština 2.0čínštinadadštinaEinsteinův jazykesperantofinštinagympláčtinahantecholešovštinainglyšjaponštinajódlováníkatalánštinaklingonštinakopíjská češtinakopřanštinakrilštinakřivočeštinakvětomluvalatinalispmaďarštinamamynkovštinamongolštinamoravštinaněmčinapapájštinaplzeňštinapo našymupolštinapražštinarumunštinasadštinaslovenčinastaroangličtinastaroněmčinašarišštinašpanělštinaučitelštinavietnamštinavědečtinazjednodušená češtinaženština