Tomáš Pacovský

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomaspacovsky.jpg
Tomáš Pacovský
Biografické informace
Narozen 13. března 1971
Rodina bratr František
Děti dcera Iva
Národnost česká
Náboženství agnostik
Přezdívka Tomi Paci

Tomáš Pacovský, veřejnosti spíše znám jako Tomi Paci, je známý normalizační popový zpěvák.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pacovský začínal, stejně jako mnoho hudebních velikánů, na vesnických tancovačkách jen s kytarou a vlastními texty. Ty byly zpočátku spíše folkové, s jednoduchými verši a pouhými dvěma akordy. Vzhledem k tomu, že obvykle kapely (například Tři sestry) používají akordy tři, jednalo se toliko o dvoutřetinové umění. Ovšem Pacovský, nyní již jako Tomi Paci, umně využil tento deficit a postavil na něm svou kariéru.

Proslul tím, že prakticky při každém vystupování pečlivě prostudoval místní poměry a pole toho upravil své texty. Jmenujme například opus Holky, běžte dál "Má bohyně, jsi z Chropyně", které složil cestou autobusem z Florence ve 13:30 do Zlína a melodii zkomponoval po cestě taxíkem. Hudební podkres pro cimbál poté složil na poslední chvíli v šatně společně s Jaromírem Šimarou, obvykle klávesistou. Píseň se stala lokálním hitem a hymnou koituchtivých místních jinochů.

Hudební kritici se vesměs shodují, že písně Tomiho Paciho jsou velmi chytlavé, byť nepříliš umělecky přínosné. To ovšem nebylo rozhodující, protože písně vznikaly za normalizace a byly poplatné době. I texty o lásce jsou v druhém plánu vyznáním náklonnosti ke Straně. Jakožto servilní umělec vycestoval za odměnu do zahraničí reprezentovat vlast např. na Kubu na Festival mládeže a za trest do Ulanbátaru na Festival mírové písně.

Videoklip k písni Vsákneš se do mě jako déšť byl vrcholem kariéry Tomi Paciho

„Vsákneš se do mě jako déšť
a já se vsáknu do tebe,
takový štěstí nenajdeš,
i kdybys šel až do nebe.“

- Tomi Paci - Vsákneš se do mě jako déšť

Obecně se dá říci, že všechna jeho alba byla komerčně úspěšná a veškeré příjmy řádně zdaněny, jak potvrdila kontrola z berňáku vedená Ing. Oto Šlusem. Největším hitem a byl ovšem multiplatinový singl "Vsákneš se do mě jako déšť". Ve videoklipu k němu předvedl svůj životní taneční výkon, tzv. "máchání a věšení". Tento tanec dodnes s většími či menšími úspěchy napodobují zejména sociálně slabší ženy při praní prádla na Mostecku. O choreografii se kladně vyjádřil i taneční mistr Vlastimil Harapes.

„Já jsem ho strašně milovala, žila jsem jen pro něj.“

- Jaruška Chrobová

Po Sametové revoluci Pacovský otočil a spojil se s komerční televizní stanicí TV Nova ve snaze vrátit se na výsluní pomocí své účasti v realityshow Comeback. Až zde se veřejnost dozvěděla o jeho dojemné péči o svou nedospělou dceru Ivu a mentálně retardovaného bratra Františka se sklony k alkoholismu. Z neznámých důvodů se v reality show neobjevuje Ivina matka Kristýna, kterou Pacovský poznal v Děčíně na festivalu Děčínská kotva, zato dochází k bohaté interakci s Marcelou Mambou Divićovou (provdanou za mediálního magnáta Zorana Diviće) a majitelkou místní nálevny. Během návratu se utopil v Balatonu a po pár desítkách hodin byl zase oživen.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Best of Tomi Paci (2013)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Přestože je zvykem pojmenovávat ulice po zemřelých osobnostech, díky administrativní chybě je po něm v Praze 4 - Krči pojmenována ulice Pacovská.
  • Tomi Paci vystoupil v Bruntáli 10. února 1990. Na koncert dorazilo 7 divaček. Po revoluci si vzpomněl, že je batrachofobik a už tam nikdy nejel.
  • Po odchodu do hudebního důchodu pojmenoval svou prodejnu hudebních nosičů U dvou akordů, právě proto, že se nikdy nenaučil třetí.