Olomouc - Lazce

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bird hand.png Všichni hospodští povaleči milují tento článek!
Štamgast.jpg
Pokud se vám na Lazcích podaří zaparkovat po šesté hodine večer a budete stát podle předpisů, tak si můžete být jisti, že Vás někdo udá ...třeba za moc špinavé auto.

—Lazečák co už hodinu hledá místo na zaparkováním před vlastním bytem

Neboli také Olomouc - LG.

LG je zkratkou pro městkou čtvrť na severovýchodě Olomouce Lazce Gheto(Nizozemsky Laske Ghéto, Moravistánsky: jó, tak tamu už mě taky udali za špatny parkování, a to jsem tam byl pěšo)

Historie Názvu[editovat | editovat zdroj]

Olomouc Lazce
základní data
status: Olomoucká država
kraj: Olomoucký
okres: Olomouc
historická země: Morava
katastrální výměra: 27 Fotbalových hřišť, 4 Fábie a 12 Zlomených Lopat km²
obyvatel: 8 Rolníků, 4 Rybáři, 2850 Feťáků, 1250 Udavačů a bonzáků a 1250 Občanů
zeměpisná šířka: 68° 20´ s.š
zeměpisná délka: 13° 14´ v.d.
nadmořská výška: 172m m
PSČ: 779 00
adresa úřadu: Není
starosta: Mistodržící Šťěpán Lupen


Název Laske(střílet) nejspíše pochází ještě z dob Moravsko-Nizozemských Válek (1210-1210 a 1/2) Kdy Jožka Morava bojoval se svou skupinou lidoopů proti Nizozemské správě sociálního zabezpečení(NSSZ) Jelikož NSSZ bez souhlasu otců, odebíralo mladé opičky moravským matkám. Tato verze se však nelíbí místním domorodcům, kteří se přiklánějí k verzi, že Laske je jiný výraz pro Lásku a porozumění. Historici tuto konspiraci tvrďě odmítají a argumentují tím, že s takovou razancí, jak se dnes na Lazcích vykrádají Auta, se už dříve vykrádali kočáry, drožky, žebřiňáky, valníky a dostavníky, a domorodé ženy, stejně jako kdysi i dnes udávají své spoluobčany za špatné parkování, sraní na chodníky či kácení místního porostu na podpal, tudíž není možné, aby Laske znamenalo Lásku a porozumění. Název tedy vznikl složením Nizozemského Laske, tedy střílet a Gheto, neboli ubytovaná menšina. Tou menšinou se myslí místní základna přistěhovalých smažek a smažáků. Pro smažky je LG ideální místo, jelikož máte větší pravděpodobnost tu potkat živého Jára Cimrman (rozcestník)Járu Cimmrmana, než Policajta.

Historie Obce[editovat | editovat zdroj]

Lazce bývaly vesnicí na severovýchod od osady Olomouce nicméně jak se Olomouc rozrůstal(a) a z osady se postupně stávala ves, Olomoucký radní Bořivoj Langeer Veliký-Holý(prapředek nechvalně známého olomouckého prodavače předkožek Ivana “íčka” Langra.) se rozhodl přiřadit Lazce k Olomouci a udělat ze svobodné Moravistánské vsi, svou državu a nahnal do ní všechny Olomoucké feťáky a dealery.

Založení obce se datuje do období vládnutí Krále Klacka II., avšak první písemné zmínky o Lazcích najdeme již ve svitcích pokrevního bratra Václava II., Muhadjara Raj Afarína - Džun Džun Mori ha chujovo( v překladu: dál dál přes Moravu až do Prahy) datované někdy do období kolem oběda. V místních vykopávkách byly nalezeny zbytky tělních tekutin tatarských nájezdníku z Černovíra. Odbor proti Hanobení Kulturních památek(OPHKP) Místním vykopávkám udělil pokutu, ve výši 100Kčs za veřejné odhalování, následně byly vykopávky, Památkovým Úřadem - Olomouc, umístěny do ochranné zóny.

Lazce se do povědomí okolního Buranstva( Buržoazní Nádenická vrstva) dostaly až založením továrny na rybí konzervy. Konzervárnu König proslavil, krom zavařených Mřenek z místního potoka, hlavně smrad. Na popud místních, byl výlov Mřenek a říčních úhořů, zastaven a Areál konzerváren přebudován na mrazírny, jelikož šlo o novou technologi a konstrukční chyba v celém systému mrazení způsobila, že mrazírny fungovali jako obří klimatizace, díky tomuto faktu se na Lazcích hrozně ochladilo a v budově mrazíren byla sauna. Aby se místní obyvatelé nemuseli vrátit k lovu mamutů, bylo založeno ledové kluziště, bobová dráha a bežkařská stopa dlouhá celých 29m(ano je to prvočíslo). Po Velké Lazecké oblevě(mrazírny zkrachovali) v r. 1920, bylo místo ledového kluziště vybudováno fotbalové hřiště a tím i založen první Lazecký fotbalový klub FC Lopaty Černovír(pravděpodobně přejato jako vzpomínka na věčné odhazování sněhu a ledu) . Lazce se také mohly pyšnit první rovinnou dostihovou dráhou s překážkami z rákosí. Dráha byla určena pro závody houpacích a dvounohých koní. Mimo sezónu pak sloužila pro venčení psů a zkracování si cesty z Lazců do Řepčína.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Obecní část Lazce leží na mokřadech a blatech, proto se celé lazce stále potápí, to bylo částečně vyřešeno na začátku 21.století tak, že byla veškerá volná plocha zalita do asfaltu a betonu a na budovy byly instalovány tzv. Antigravitační deštníky a markýzy, které mají za úkol težké budovy nadnášet. To se netýká paneláků, jelikož tyto bolševické budovy a skvosty socialistické práce “vydrží na věky”. Tak snad vydrží déle než ta socialistická hesla.

Nedávno, na popud místního odborového svazu naštvaných matek(MOSNM) byla zasypána většina místních pískovišť a kde nebylo možné zasypání, byla pískoviště obehnána 2m plotem s žiletkovým drátem, z důvodu stále častějšího nacházeni použitých jehel, stříkaček a jiného narkomanského náčiní v obsahu pískovišť. U pískovišť zasypaných, se problém podařilo zcela vyřešit, nicméně u oplocených nikoli, jelikož byla do plotu byla osazena branka bez zámku.

Na tuto informaci reagoval nový národní správce pískovišť a dětských hřišť Ing. Petr Pávek a navrhl , že pro větší bezpečnost místního obyvatelstva proti nájezdům divokých Kazičů Demokracie bude do všech pískovišť, na celém území Moravistánu, nainstalována min. jedna nášlapná mina.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dostavníky a drožky jsou stále jedním z hlavních způsobů místní přepravy tovaru a osob.

Krom dostavníků a drožek, byly nedávno zavadeny i autobusové linky obsluhované převážně autobusy Vrakosa a Ikarus. Jsou to Linky 17/21/22 a opilecká noční linka 51. Všechny linky jedou víceméně do centra Olomouce, je to zvláštní, jelikož pěšky jste tam rychleji než čekání na vhodnou linku, v podstatě jen přejdete místní pole, které je rafinovaně umístěno mezi paneláky(aby na něj nefoukalo) a přebrodíte místní potok Mlýňák a jste tam.

Sport a Kultura[editovat | editovat zdroj]

Lazce mají velmi bohatou kulturu v pohostinství, výherních automatech A. Bohužel, díky novém zákonu o hazardu, nahradily veškeré místní herny, Vitnamské obchody.

Konoistický oddíl - Asi největší pýchou Lazců je místní Loděnice SKUP(čert ví co ta zkratka znamená) - Oddíl kanoistiky, Borci a borčata se tam učí pádlovat na divoké vodě, což je samo o sobě záhadou, oan totiž široko daleko žádná divoká voda není a to je možná důvod jejich úspěšnosti, musí totiž opravdu hodně pádlovat,protože je jejich tréningový potok defakto stojatá voda. Loděnice je umístěna za sportovní halou UP na potoce Mlýňák, což je defuckto jen koryto s vodou a smetím co tam místní domorodci vyhodí, proto mají kanoe a kayaky místního klubu titanem vystužená dna. Tyto výztuhy se začali na lodě aplikovat po incidentu z r. 2002, kdy si jeden nadějný pádlista rozpáral loď i zadek o v potoce zahozenou ledničku značky whirpool . I přes tento handicap jsou místní vodácí považování za jedny z nejlepších na světě a mají bohaté sponzory, např. Whirpool - značka vítězů

Dostihová dráha - Dříve se na vysloužilé dostihové dráze pořádal každoroční BahnoFest. Jednalo se o speciální Festival gumáků a holinek do bahna, Fastival hostoval mnohé domácí i zahraniční kapely, které byly slavné hlavně tím, že je nikdo neznal, ale to nebylo hlavní, jelikož účastníci byly velmi zaneprázdněni místním kulturním sportem: “vytáhni si své gumáky z bahna, zatímco v zubech držíš dva kelímky s pivem a v jedné ruce teplý klobás s hořčicí na tácku.” Festival nabízel i velmi bohatou expozici stánků Lokálních a malých Pivovarů. Bohužel, byl v r. 2011 celý festival přesunut do Olomóca a přejmenován na Beerfest. Bylo to hlavně díky globálnímu oteplování a s tím spojenému úbytku děště( brodění v bahně již nebylo možné), ale také kvůli neustálému remcání místních udavaček a bonzáků. Tak se ze slavného baheního festivalu, stal nudnej Pivní festival, který hostoval trapné profláknuté kapely(Křišthov, KsidlZ, Anička Dajdou, Motollica atd.) a velké Pivní hráče jako Gambrihnus a Starobahno, navíc se začalo vybírat vstupné.

Hospody - Mezi nejslavnější Lazecké Hospody patří tzv. Trinity Club, lépe známý pod názvem Kopr, čopr, moped, masna. Hospoda vznikla krachem místní Mastny na Letné, Budova masny byla postavena na konci 90.let min. Století v prostoru mezi dvěma paneláky. Hospoda se na svém počátku jmenovala Chopper i když za výlohou byl vystaven zrezlej fichtl. I přes to, že hospoda změnila majitele a název, všichni tomu prostě říkají čopr nebo moped. Jelikož se jedná pouze o nálevnu, kde člověk dostane k jídlu tak maximálně slané tyčky či brambůrky, jedinný způsob jak zahnat hlad je, objednat si pizzu. A když řeknete, že ji chcete do trinity, nikdo netuší o čem to blábolíte, ale když zmíníte čopr, tak všichni najednou ví, až tak je knajpa legendární. Ale abych hospodě nekřivdil, že se zde nenajíte, v letních měsících zde můžete v Pátek a v sobodu ochutnat věci z venkovního grilu. Tyto Grill párty pořádají štamgasti, páč maj už plny zuby paprikovejch čipsů. Na grilu si můžete vybrat z místních specialit: Grilovaný sladkovodní potkan, Opékaná Kuna na másle, špíz z veverky a grilovaná Ostravská klobása. Pro vegetariány a jiné teriány je pak v nabídce: Smažené suché roští s bylinkovým přelivem, uzená patníková tráva s vůní psí moči a v alobalu grilovaný sýr s bílou plísní(když ho maj v lidlu v akci). Hospoda se stala legendární tím, že v ní najdete sedět(ležet) ty samé opilce jako před 20 lety.

Baseball - Za zmínku určitě stojí i místní baseballový klub “Ropušási Lazce”, jejich stadion jednou hostoval Mistrovství Evropy na kterém sami Ropušáci skončili poslední. Nyní už stadion slouží jen jako Letní hospoda, jelikož Baseballu tady stejně nikdo nerozumí.

Fotbal - Na lazcích se také nachází, víše zmíněný, fotbalový klub FC Lopaty Černovír, bohužel hřiště je umístěno velmi blízko řeky Moravanky a tak hráči tráví většinu času lovením míčů z vody.

Nyní již Lazce nemají co Kulturně nabídnout, krom hospod, Lídlu, Sámošky , několika ťamanských obchodů s předraženým zbožím z Makra, Baseballového hřiště, kam všichni chodí, jen proto, že je u toho i hospoda a Sportovní haly, ve které asi nikdy nikdo nebyl, jen se ví že se tam dalo parkovat, když bylo u Lidlu plno.

Rodáci z Lazců[editovat | editovat zdroj]

Z Lazců pochází jedna slavná Moravská Legenda, Lazecký trubač, Sběratel holubů, hrdý majitel motocyklu značky Jawa Pionýr 21 bledě modré barvy, románopisec a lepič papírových modelů z ábíčka, Jurrisek II. Lazecký(já)


Město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká

Bohemia:

13370m3Ř1CeBechyněBělá pod BezdězemBerounBezprávíBenešovBezvěrovBílá HlínaBorekBošilecBozkovBnL-StBBraškov-ValdekCítovČambuzyČernošiceČeská TřebováČeské BudějoviceDašiceDesnáDěčínDobřejoviceDobruškaDolní BrusniceDolní VlkýšDomašínDomažliceDrahňoviceDuchovHáj u DuchovaHnědá HoraHolubiceHorní BřízaHorní PoustevnaHoršovský TýnHostiviceHostomiceHoštice u VolyněHradubiceHrochův TýnecHříběcíHumpolecChánovChebChomutovChrudimJablonecJeseniceJílové u PrahyJirkovJindřichův HradecKameniceKameňákovKarlovy VaryKebliceKladnoKlatovyKlášterec nad OhříKocourkovKošticeKralupy nad VltavouKynšperk nad OhříKyšiceLančkrounLedeč nad SázavouLiptákovLiberecLiptákovLitoměřiceLovečkoviceLužeMariánské LázněMechovMělníkMilevskoMiloviceMladá BoleslavMočoviceMochovMostMšenoNávaryNečínNeratoviceNěmecký BrodNová PákaNové Město nad MetujíOlšany u KlukůOpočnoOvčáryPacovPakov nad JizerouPardubicePerštejnPičínPilníkovPísekPitkovicePlzeňPočátkyPoděbradyPráglPrahaPrachovicePrčicePrůhonicePředčaryPřeloučPsojedyRokychcanyRudolticeRumburkŘíčanyŘitkaŘiťoryjeSečSedlčanySemelySezemiceSkutečSokolovStodůlkySlanýStaré Město pod ZemlšutremStrakoniceStředoklukyŠtětíŠukačkaTachovTanvaldTáborTepliceTřeboňTřemošniceTýn nad VltavouVarnsdorfVelké ZadkoviceVeselí nad LužnicíVlašimVolyněVysoká PecÚněticeÚstí nad LabemVejprniceVerneřiceVlkánčiceVrčeňZáchodskoZápornoZálepyZbečníkZbirohZasranáŽacléřŽelezný Brod

Moravstán
a Slizko:

AdamovBiskupiceBorošínBoskoviceBohuslaviceBlanskoBrnoBruntálBrušperkBřeclavBřezíBučoviceBystrcBystřice pod HostýnemČeský TěšínČunkovoDačiceDešnáDolní LhotaDomašínDoubravice nad SvitavouFrýdek-MístekGottwaldovHavířovHlukHodonínHošťálkovyHraběticeHulínChladnáChorniceIvančiceJavorníkJedovniceJemniceJestřabiceJihlavaKarvináKasárnaKlackojedyKladkyKnínice u BoskovicKobeřiceKopřivniceKrnovKruhový JičínKřenovKuřimKyjovLipník nad BečvouLužánkyMalá VrbkaMistřoviceMoravská TřebováMoravské BudějoviceMouchniceNapajedlaNová ŘíšeNová Dědina u NMNMObludovOlomoucOpavaOrlováOstrá nad PšenkavouOstravaOtrokoviceProstějovPředčaryPustá PolomPrchalovRožnov pod RadhoštěmRudíkovŘiťoviceSai-Ta-ViSlavoniceSmiloviceStředoholkyStudénkaStudénkySvětlá u BoskovicSviňovSvitavyШалинградŠlapaniceŠumperkŠumperk - Peklo na zemiTelefončTřebíčTřešťTřinecUherské HradištěUherský BrodVelká PolomVelké OpatoviceVlčnovVyškovZnojmoŽdániceŽďár nad SázavouŽulová

Královecko:

Kaliningrad

Cizina:

AachenAdamstownAktronovicaBendBerlínBernBlondýnBratislavaBrixenBruselBudapešťDieseldorfDomašínDlážďanyFeketevezekényFolkušováFuckingGothamHamburkHulánbátarIstanbulKekésvárostárojvarány…KošiceKrung Thep Maha...LALlanfairpwllgwyngyllgo...MachačkalaMachu PicchuMariborMoskvaNeapolNový Jeruzalém…NevyslovitelnojeNew YorkPařížPánevPrdelPrdelkovicePrdelskPopradSalašárySchengenSviňobrodTokioUžhorodVídeňVyšná Diera pod SráčomZhořelec