Machu Picchu
„Peru prej…“
„Ztracené město v Peru v nadmořské výšce 2450 metrů, které „bylo postaveno“ bez použití malty a s pomocí kvádrového zdiva? Blbost.“
- Marco Polo
Machu Picchu (kečuánsky, peruánsky, španělsky: Machu Pikchu, česky: Maču Pikču, Starý vrch, čínsky: , ostravsky Mačo Pyčo) jsou dnes pouhé ruiny někdejšího inckého kosmodromu. Nacházelo se a stále nachází téměř 100 kilometrů jihovýchodně od města Cuzco, v Peru. Dnes jde o největší neaktivní bývalý kosmodrom. Ani vědecká bádání dosud zcela neobjasnila záhady spjaté s tímto místem, objeveným v roce 1911 dvacátého století trojicí Hiramem Binghamem a Henrym Jonesem.
Skeptická část vědecké komunity se dlouhodobě domnívá, že nešlo o kosmodrom. Přiklání se k verzi, že Makču Pikču bylo místem pro rituály, orgie a odpočinek panovníka Inků.
Oproti kosmodromu Bajkonur nebo těm v Gíze byl použit nejen pro cestování do vesmíru, ale také pro cestování časem.
Incký kosmický program[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější údaje naleznete v článku Rakousko-uherský kosmický program.
Podle nejmenovaného renomovaného týmu respektovaných internetových diskutérů usilovali inčtí panovníci o let k nebesům, aby byli blíž svým bohům. Mezoameričtí Mayové Inkům svěřili svá tajemství, tedy poznatky o návštěvnících z nebes. Inkové byli těmito májskými bohy uchváceni, zejména nedochovalými příběhy o Sputnikovi, Quetzalcoatlovi a Cthulhu.
Po zkonstruování rakety, kdy bylo užito zlato ze všech koutů říše, se elita spolu s nejkrásnějšími dívkami celé země rozhodla odletět. Pro správné přistání, plánované na rok 2012, byly do polí zakresleny navigační obrazce. Po odletu o elitě Inků již nikdy nikdo neslyšel. Tyto „kruhy v obilí“ jsou však k nalezení dodnes.
Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]
Turistická památka z dob Inků láká nespočet návštěvníků. V roce 1998 se zde konal koncert Black Sabbath. Turisté také přijíždějí kvůli místním lamám, které jsou vskutku neobvykle fotogenické. Příval návštěvníků s sebou přinesl také určité neduhy, např. vandaly, nudisty nebo Američany.
Incký nebo indický?[editovat | editovat zdroj]
Jiná, menšinová, část odborné vědecké obce upozorňuje na nepochybné podobnosti mezi kulturami Inků a Indů. Nejhlasitějším zastáncem tohoto názoru je rektor univerzity v Dillí, Rani Srani. Srani tvrdí, že incké kalendáře (viz obrázek vpravo (ten, jak je na něm kalendář)) uprostřed zachycují hinduistické božstvo. V tomto případě jde – údajně – o bohyni Inků, která vládla zemědělství, cizím jazykům, hudbě a interplanetárnímu cestování a kterou Inkové zvali Cavillace. Srani dále uvádí, že bohyně Inků Cavillace je analogie k bratrovi boha Brahmy, hinduistickému bohu hoven Aštaru Šeranovi.
Heteroglyfy[editovat | editovat zdroj]
Zásadním objevem na tomto místě bylo písmo Inků, tzv. heteroglyfy, které patří k hieroglyfům Nového světa. Oproti tomu dekadentní Starý svět užíval spíše tzv. homoglyfy. Starověké civilizace Egypta, Sumeru, Indie nebo Řecka tak jen potvrdili svou zvrácenost. Dodnes byl přeložen pouze následující text:
⬜⬜⬜⬜⬜ – Ach Inku, Inku, doma-li jsi.
Partnerská města[editovat | editovat zdroj]
- Atlantida
- Thymiscara
- Trója
- Tenochtitlán
- Tlapanec
- Pompeje
- Sodoma Gomora
- Jeruzalém
- C'-ťin-čcheng
- El Dorado
- Brno
- Eden
Galerie lam[editovat | editovat zdroj]
Galerie naháčů[editovat | editovat zdroj]
K tématu[editovat | editovat zdroj]
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Machu Picchu na české Wikipedii. |
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Kostnický kosmodrom. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |