Uživatel:MarekMacháček

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sliznatá ryba
Blobfish.jpg
Psychrolutes marcidus

Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: Ropušnicotvární (Scorpaeniformes)
Čeleď: Tlustohlavcovití (Psychrolutidae)
Rod: Psychrolutes

Psychrolutes marcidus též jako blob fish (sliznatá ryba).

Je druh hlubinné ryby z čeledi tlustohlavcovitých, která obývá plavecké bazény v běžných aquaparcích. Když sníte kteroukoliv z jejích ploutví, budete mít 2 roky štěstí. Dožívá se zhruba 130 let.

Blob fish


Výskyt[edit | edit source]

Mořský ježek, její častá potrava, spolu s dalšími mořskými živočichy.

Žije v těchto oblastech: Pacifický, Atlantický a Indický Oceán, pobřeží Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Tyto ryby se stávají vedlejším úlovkem při rybolovu pomocí sítí tažených po mořském dně. Takový hlubokomořský lov v oblastech jejich jediného výskytu – v australských pobřežních vodách – může vážně ohrozit existenci tohoto rybího druhu.

Popis[edit | edit source]

Sliznatá ryba dorůstající cca 30 cm na délku, je druhotně bezobratlá a nemá žádné kosti, což ovlivňuje tvar jejího těla. Ryba žije v hloubkách mezi 800 až 1500 metry, kde je mnohonásobně vyšší tlak než u hladiny. V takovém prostředí by byl plynový měchýř, který většině ryb umožňuje volně se vznášet v různých hloubkách, neúčinný. Místo toho je tělo ryby tvořeno převážně rosolovitou hmotou, jež má mírně menší hustotu než voda, což jí umožňuje vznášet se nad mořským dnem a neplýtvat přitom zbytečně energií na plavání. Ve svém obvyklém prostředí vypadá jako normální ryba. Blobfish nemá žádné zuby.

Čím se živí[edit | edit source]

Relativní nedostatek svalové hmoty pro ni neznamená nevýhodu, jelikož se převážně živí těmito zvířaty: mořští ježci, měkkýši, krabi, humři, mikroskopické bakterie, mořská pera. Maso blobfishů je hlavně želatinová hmota s hustotou o něco menší než voda. To umožňuje, aby se blobfish vznášel nad mořským dnem s otevřenými ústy sajícími jakoukoli kořist, která se vznáší nebo plave v jejich směru.

Čím se proslavila[edit | edit source]

O sliznaté rybě se tvrdí, že je nejroztomilejší rybou. V roce 2013 byla zvolena za nejhezčí zvíře na světě. Od té doby se stala domácím mazlíčkem mnoha lidí.