Straky otřásly výlučností savců
Schopnost poznat svou podobu v zrcadle není vyhrazena jen vyšším savcům. Identifikovat se s obrazem a reagovat na podněty, které jsou vidět jen v zrcadle, umějí také straky.
Dosavadní stav poznání[editovat | editovat zdroj]
Dlouho panovalo přesvědčení, že právě tato oblast je nezbytná k tomu, aby si jedinec dokázal uvědomit svou existenci a například pochopit, že v zrcadle vidí sám sebe. Kromě člověka to dokážou už jen někteří vyšší savci, konkrétně šimpanzi, sloni a delfíni. Nižším savcům a živočichům z jiných tříd by podle teorie tato schopnost měla být odepřena.
Převratný vědecký objev[editovat | editovat zdroj]
Tuto představu však boří pokusy, které prováděl Helmut Prior z Katedry psychologie Goetheovy univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem. Prior několika pokusy prokázal, že straky jsou schopné adekvátně reagovat na svůj obraz v zrcadle, uvádí studie, kterou dnes zveřejňuje odborný časopis PLoS Biology.
Německý vědec označil straky žlutými a červenými tečkami na místech, na které nemohly přímo pohlédnout. Prior a jeho kolegové zjistili, že straky si barvou potřísněná místa často škrábaly. Protože značky mohly vidět jen při pohledu do zrcadla, jde podle německého vědce o důkaz, že straky nepovažují odraz za jiného jedince, nýbrž správně chápou, že vidí vlastní tělo.
Zbývalo vyvrátit možnost, že ptáci nereagují na skvrnu, ale na vjem vzniklý při označkování. Vědci proto strakám nastříkali „falešné“ černé skvrny. Protože se barva kontrolních teček shodovala s barvou peří, ptáci na ně nereagovali.
Pokusy v oblasti aplikované politologie[editovat | editovat zdroj]
Obdobný experiment byl následně proveden v Lidovém domě, kde na Jiřího Paroubka byly nastříkany rudé hvězdy a srpy a kladiva a Velký kormidelník na ně nikterak nereagoval a nesnažil se je odstranit.
Mirek Topolánek na základě toho obvinil v Poslanecké sněmovně Jiřího Paroubka. že není savec a vyzval jej, aby se vzdal poslaneckého mandátu.
Článek čerpá z díla |
||
lidovky |