Chiranosaurus tekk

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chiranosaurus tekk
Chiranosaurus tekk.jpg
Chiranosaurus tekk, samec

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: bezpáteřní (Sinespinata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Lacertilia)
Čeleď: teknomilní (Teknofilidae)
Rod: Chiranosaurus


Chiranosaurus Tekk lat. lyzardus freepartus se evolučně vyvinul z Homo Elektronicus. Ještěři tohoto druhu se rádi zdržují v tmavých místech a přitahují je hlasité rytmické zvuky v rozhraní mezi 23 Hz – 23 kHz. Jedná se o zvíře technomilné. Své úkryty opouštějí zejména večer, můžeme je ale spatřit i brzy ráno – denní světlo jim ale nedělá dobře. Živí se zejména papírem, falešným amfetaminem a různými bobulemi. Někteří samci také sběračstvím. Poměr velikosti mozku na kilogram živé váhy je mizivý, avšak maskovací schopnosti jsou velice vyvinuté.

Rozmnožování[edit]

Chiranosaurus Tekk, blízké setkání

Sexuální aktivita chiranosaurů se zvyšuje s decibelovou úrovní prostředí. V době páření vydávají nelidské zvuky, které zní asi takto: „ciwue nemaley stáveg pičoo rychtáááááá“. Sameček se nenápadně přikrade k omámené samičce, která jej vábí tím, že opře hlavu o zdroj hluku a svůdně klepe pozadím. Poté dojde k oplodnění vajíček, které samička umístí do líhně (zdroje hluku, většinou bandpasové bedny, nebo hornflexu). V průběhu několika měsíců se z reprobedny zrodí nový, úplně samostatný mladý ještěr.

Pokud se s tímto ještěrem setkáte, je snadné ochočit si jej pomocí drobásku, dlouhého papírku či špíčku.

Vědci z místního ústavu pro studium ještěrství zjistili, že povyk často překládaný jako "hardkóór" je vlastně volání samečků připravených k páření. Tento pro samičky neodolatelný zvuk při tokání vyvolává nesnesitelný proud feromonů do těla, který je přímo donutí na takto řvoucího samečka mrknout a pokynout hlavou. Následuje přiblížení se tančícího páru k sobě, následně sameček gentlemansky přepustí místo u basových reprobeden, tzv. hnízd, samičce, a spolu se oddávají tanci, neboli páření. Dále pak bylo zjištěno paralerním výzkumem, že samičky používají pískot (některé k tomu používají prsty, a čím víc jsou tyto zašpiněné od rumu, trávy nebo jiných drog, tím víc má pískot účinek na samečky) k oznámení, že je připravena k páření. Bylo zjištěno, že toto se odehrává převážně v době, kdy žádný sameček nekřičí "hárdkóór", a je to vlastně důsledek emancipace ještěřích samiček, které už nechtějí čekat, ažse nějaký samec rozhoupe.

Zde můžete sledovat video velkého uskupení chiranosaurů těsně před pářením, dokonce i konkurenční boje o samici.