Tlemíš australský
Tento plazopisný text je příliš krátký a navíc disponuje pouhými 2914 humory
Po vážených přispěvatelích (alespoň 47kg) se tak žádá patřičné rozšíření článku alespoň na úroveň 4000 standardních humorů
Vzhled tlemíše[editovat | editovat zdroj]
Tlemíš Australský je značně zavalitá ještěrka s bílou vrásčitou pokožkou a krátkým, téměř zakrnělým ocasem. Dosahuje na délku velikosti 120 až 140 cm, obvod pasu mívá v dospělosti 98 - 106 cm a dospělý váží zhruba deset pudů (rusky пудов), tedy asi tak 163,8 kg. Na hlavě má černé oči a na čele po dvou černých čarách, které vedou od čenichu až ke krku. Tlamu má charakteristicky roztlemenou, takže zepředu vypadá jako zhulený puberťák.
Výskyt[editovat | editovat zdroj]
Tlemíš je živočich dosti vzácný. Vyskytuje se poblíž mokřadů a jezer, ale pouze tam, kde je dostatek vegetace, ve které se může skrývat. Nejčastěji se skrývá za keři, jedná se tedy o živočicha velice zákeřného. Žije nyní již jen v Austrálii, dříve tomu tak bylo i na Madagaskaru a Jižní Americe (Amazonie). Rozmnožuje se vegetativním pučením, často si tak musí pučit na veget. Proto taky nemá žádné příbuzné, i ti nejbližší tlemíší příbuzní se ho už dávno zřekli dočista dočista.
Potravní nároky[editovat | editovat zdroj]
Co se potravy týče, jde o všežravce. Preferuje hlavně pulce, rybí potěr, larvy, kořínky rostlin a zejména stélky mechů. Ve stélkách si stele i na noc.
Toxicita tlemíše[editovat | editovat zdroj]
Rostlinou část potravy tlemíš z valné části metabolisuje na pseudokanabinoidy, které se ve velkých množstvích hromadí v jeho zásobách podkožního tuku. To je i důvod, proč byl na mnoha místech místními domorodci zcela, či téměř zcela vyhuben. Z tlemíšího sádla se totiž vyrábí prudce psychotropní živočišná marihuana. Tato, jsa vyhulena, přináší těžké, až delirantní halucinace. Pakliže už k abusu tlemíší pseudomarihuany dojde, intoxikovaný se navíc začne fakt příšerně tlemit a to tlemení často přetrvává i dlouho po odeznění akutní intoxikace. Tlemíším sádlem se lze i těžce namazat, což slouží jako impregnace proti tamnější vlhkosti i proti protivným komárům. Ti jsou už pouhým letmým stykem s tlemíším sádlem intoxikováni tak rychle a důkladně, že nedokážou ani zabodnout svůj sosák.
Pochybnosti[editovat | editovat zdroj]
Tlemíš Australský byl objeven odvážnou expedicí, vedenou sudetsko-slezským badatelem Adolfem Satanem, v dosud nepřístupné části Amazonie roku 1961. Právě Adolf Satan jej i důkladně prozkoumal a zevrubně popsal. Přesto neexistuje jediná jeho fotografie, což u mnoha přírodovědců postupem roků vyvolávalo více a více pochyb o jeho samotné existenci. Až v roce 2004 přišla skupina výzkumníků z VTN celé věci na kloub. Kloub to byl kyčelní:
- to když tlemíš na Satana syčel,
- lek se Satan a vyvrk si kyčel.
Fotografie neexistuje proto, že se Adolf Satan nerad fotil. Nebyl prý vůbec fotogenický a s vyvrknutou kyčlí už tuplem ne.