Orel brodský

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Veronika Orlická)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orel brodský
Orel Brodský.jpg
dorůstající pubertální mládě

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: dravci (Accipitriformes)
Čeleď: jestřábovití (Accipitridae)
Rod: orel (Aquila)
Druh: orel brodský (Aquila brodenzis)
Nebezpečný živočich

Orel brodský (Aquila brodenzis) je velký pták s rozpětím křídel dospělého samce 5,82 m. Kropenaté zabarvení se světlou hlavou mu dodává démonických účinků. Obrovská křídla jsou zakončena 15 nataženými ručními letkami (orel skalní jich má pouze 5). Samec a samice se téměř neliší. Mláďata mají tyrkysové obranné znaky, které v dospělosti přecházejí do neidentifikovatelné barvy. Někdy se rodí i albíni, ale jde o velmi vzácný jev. Orel brodský je zařazen do soustavy chráněných druhů a území Natura 2000, kterou společně vytváří členské státy Evropské unie. Je také celosvětově chráněn (z rozhodnutí městského zastupitelstva Uh. Brodu), ačkoli na ostatní kontinenty doposud nemigroval. Grantová divize OSN přislíbila městu dotaci 3 miliardy dolarů na projekt „Trvale udržitelný rozvoj člověka na Zemi i pod zemí“. Lidnaté státy, jako Indie, Čína a USA ostře protestují proti vysazování orla brodského. Ruská federace chov podporuje, protože orel je již rusů přežraný a na Karlovarsku jeho chov zkolaboval. Vysazení orla brodského na Ukrajině (eliminace ruského obyvatelstva) bylo na programu ženevského jednání velmocí. Ministři zahraničí bohužel v dubnu 2014 odmítli toto mírové řešení kvůli vetu vystrašeného Ruska.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Vzdálený příbuzný koroptev dukelská, je endemit východného Slovenska; je vedle orla brodského ve velikosti žabař

VOREEEEEEEEEEL

Hlas[editovat | editovat zdroj]

Orel brodský má velmi zpěvný hlas. Zvuky, které vydává, jsou velmi podobné 3. české superstar – Zbyňku Drdovi. (Dlužno přiznat, že ho nikdy nikdo pořádně neslyšel. (Drdu nebo orla? - dotaz čtenáře))

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Orel brodský je endemit. Vyskytuje se pouze v Bílých Karpatech a na Slovácku, ačkoli je pravda, že jej zdatní pozorovatelé mohou zahlédnout po celém Česku. Češi si, naštěstí pro ně, pletou tohoto ptáka s ultralehkými letadly.

Hnízdí v otevřených rovinách a pahorkatinách, na lesnatých mýtinách na jihovýchod od Uherského Brodu. Malá populace žije i poblíž Monte Lope, což je nejvyšší místo jeho výskytu. Původně obýval otevřenou krajinu se solitérními stromy. Pravděpodobně v důsledku ztráty primárního biotopu se stále častěji objevuje ve městě Uherský Brod, kde má dobré podmínky k hnízdění.

Samice snáší 2 až 3 šedobílá, slabě hnědě skvrnitá vejce na kterých sedí převážně sama po dobu asi 43 dnů, mláďata poté krmí oba rodiče asi 2 měsíce.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Vietnamští trhovci se orla bojí. (Dobrá zpráva je, že tento se již nebojí. Orel brodský nemá rád kvičivé zvuky a tak ho zdlábl.)

Živí se hlavně Pražany, kteří přijedou na Slovácko. Protože jich však příliš není, musí se ponížit a loví drobnější živočichy, jako jsou jeleni, losi, srnci a divoká prasata.

Způsob lovu[editovat | editovat zdroj]

Jeho lovecký styl je podobný dinosauru Tyranosauru Rexovi. Na zemi je schopen vyvinout rychlost až 60 km/h. Vtom by ho Rex nemohl předstihnout, nehledě na to, že z něj zbyly kosti a ty podle několikrát opakovaných výzkumů příliš rychlé nejsou. Horší je to s jeho leteckými schopnostmi. Pro vzlet potřebuje vylézt na vysoký kopec, ze kterého plachtí klouzavým, albatrosím letem. Tímto způsobem loví hlavně divoké kance. Ve městě musí vyjít po schodech na kostelní věž.

Procházky ve městech[editovat | editovat zdroj]

Když nemá orel brodský co na práci, rád se projde po nějakém městě. Je praktický a jeho potenciální cíle jsou Praha a další přelidněná města, kde je mnoho lidí, co tam vůbec nemají co pohledávat. Vůbec se nebrání spojit příjemné s užitečným a několik lidí sní, aby ukázal, že nejsou na vrcholu potravního jehlanu.

Flower.png Související informace obsahuje
Regál Biologie©