U Pavouka

From Necyklopedie
(Redirected from U pavouka)
Jump to navigation Jump to search
Nároží nejslavnější hospody v Brně.

„Jestli si pánové Brňáci myslí, že mezi jinými provozovnami státního podniku Restaurací a jídelen (RaJ) byla restaurace u Pavouka něčím výjimečná, tak já je ujišťuji, že jako premiér této země se postarám, že tohle tedy říkat nebudou!“

- Jiří Paroubek
Kde najdete restauraci U pavouka.

Restaurace U pavouka, je nejznámější brněnskou putykou. Proslavila se v 80. letech 20. století, kdy byla určena hlavní a tehdy jedinou výdejnou šalinkart, univerzálních jízdních dokladů pro brněnský veřejný dopravní systém. Cena bývala 7 Kčs a 23 haléřů (obojí prvočísla), po Sametové revoluci se ustálila na ceně 2 použitých dámských vložek Always za jednu šalinkartu.

V restauraci se také čepuje brněnská imitace Staropramenu nazývaná Starobrno a vaří se zde některá typická krajová jídla, například: psolívka, psíčková, štěkanátky, kočkuláš i pitbuláš, hafburger, psaštika, vembloudí tlačenka a vaření chrousti.

Restaurace U pavouka je od 21. 11. 2006 celonárodním metodickým střediskem pro léčbu Mzí.

Dále je také jediným stravovacím zařízením, kde nepoužívají účty ve dvojkové soustavě, ale pokročilou techniku práce číšníka založenou na stroji času.

Slavní návštěvníci[edit | edit source]

Populárním a pravidelným hostem restaurace U pavouka býval během svých studií na VAZ Brno i Azis Veliký, původně car a vládce všech Bulharů, dnes královna Anglie.
Stravovací služby jsou samozřejmostí

K Pavoukovi chodila řada známých brněnských i mimobrněnských vidláků.

  • V roce 1967 se zde vyskytoval Jára Cimrman. V důsledku přílišné konzumace se mylně domníval, že se nachází v Praze a hospodu dokonce nazval nealkoholickou vinárnou.
  • Marie Kabrhelová zde v roce 1987 pojedla oukrop v hlubokém přesvědčení, že to je ruský boršč, protože pingl tvrdil, že vrchní je ve straně.
  • Jednou zde krátce pobyl i slavný vědec Pičurin, a to u příležitosti osvobození Československa od Kontras v roce 1968. Jeho kolona tehdy zabloudila, protože ivani neuměli latinku, a velitel poslal Pičurina, aby se zeptal na cestu na Prahu, řka: Idí soldat Pičúrin, spítájsa tróšku na nášu daróšku. Pičurin se vrátil za 3 hodiny úplně našrot, mávl rukou, aby odehnal mouchu, velitel to pochopil jako udání směru, a tak jeho jednotka místo do Prahy dojela do Rozvadova.
  • Je nezpochybnitelným faktem, že putyku U pavouka navštěvoval Rudy Kovanda, rozhodně tím ale nelze dokázat nepodložené tvrzení, že Rudy Kovanda bylo pouze krycí jméno Azise Velikého, které používal po svém tajném návratu do Brna.
  • Aštar Šeran je natolik vznešenou duchovní bytostí, že by se k návštěvě hospody U pavouka nesnížil. Tak to tvrdí Vesmírní lidé a ti to určitě vědí přesně.
  • Honza Nedvěd při své jediné návštěvě Pavouka rozplakal svým zpěvem vrchního.
  • Josef Kajetán Tyl zde měl podle tajných pramenů napsat futuristickou divadelní hru Fidelovačka, pojednávající o vzestupu a pádu ostrova někde mezi severní a jižní Amerikou. A když už měl, tak to také udělal. Slova z ní později byly použité v české hymně.
  • Slavný český -lezec Boryš se zde zastavil při své pouti do Himalájí.
  • Sám bubeník David Silvestria si zde po nevydařeném koncertě uvědomil, že hudba již není to, co ho uspokojuje.
  • V říjnu roku 1957 se zde ztratil plán stavby brněnského metra, když s ním zeměstnanec Metrostavu Incognito Bureš zaplatil dvě piva, tlačenku a znečištěný záchod. Od té doby je brněnské metro zavřeno a jeho existence se tají.

(Specializovaný tým Necyklopedie usilovně pátrá po dalších slavných návštěvnících, nabonzujte, prosím, každého, koho jste tam zahlídli.)

VTN Logo.png
1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno

První moravstánská mešita
Brněnské čtvrti a pamětihodnosti
AugecBetonovoBlekfíldCentralnojeHusoviceMaloměřiceMonte BúPisoárkyVineyardsŽiguljovskŽebrotín

AZ TowerPřehradaHlavní nádražíNáves SvobodyMetroLetištěHedvíčkova třídaNové nádražíOnderculus RomanusPetrovská mešitaPhallus BrunensisNoční linkyŘíční flotilaStarobrnoStart raketoplánuŠalinTubaU MikuláškaU PavoukaVozovna PisárkyZOOZelný rynek